Гендерно зумовлене насильство під час повномасштабної війни: виклики та інструменти протидії

Гендерно зумовлене насильство
P
Щоденне насильство – як снігова куля. Здавалося, ще вчора то була лишень поодинока прохолода чиїхось слів або недбало кинутих звинувачень. Згодом ти вирішила вкотре промовчати. Або ж заради спокою поступитися власними інтересами.

А сьогодні уже ховаєш заплакані очі під чорними окулярами і не розумієш, чому твій затишний світ раптом став таким крихким. І головне питання – як жити далі? На жаль, але й на щастя – ти не одна.

ПРО ЩО ЙДЕТЬСЯ?

Кожна третя жінка у світі стикається із гендерно зумовленим насильством. Воно буває фізичним, психологічним, сексуальним, економічним і не тільки, й вчиняється щодо людини через її приналежність до певної статі. Гендерно зумовлене насильство торкається жінок усіх народностей і релігій, не зважає на достаток чи колір шкіри. Воно існує в приватній і публічній сферах, перетинає материки й долає океани.

У 2006 році Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй оприлюднив поглиблене дослідження всіх форм насильства щодо жінок, у якому наголошувалося, що «Насильство щодо жінок зберігається в кожній країні світу як повсюдне порушення прав людини та головна перешкода для досягнення гендерної рівності».

Насильники не роблять перерви на війну чи пандемію, а найчастіше іще й посилюють свої нестерпні дії у складні часи. На жаль, гендерно зумовлене насильство є найпоширенішою причиною смерті та інвалідності серед жінок репродуктивного віку.

Ось лише деякі цифри, що стосуються гендерного насильства в Україні:

  • 75% дівчат та жінок в Україні у віці до 15 років пережили котрийсь із видів насильства;
  • 35% жінок пережили фізичне та/або сексуальне насильство;
  • 24% хибно вважають, що насильство проти жінок провокують самі потерпілі;
  • 19% досі вірять, що сексуальне насильство у шлюбі виправдане;
  • 10% жінок потерпіли від сталкінгу (нав’язливого переслідування);
  • лише 30% сімей обговорювали теми сексуального насильства та безпеки з дівчатами-підлітками*.

ЯК ВПЛИНУЛА ВІЙНА?

З початком повномасштабного вторгнення кількість випадків гендерного насильства збільшилася. У громадській організації «Дівчата», котра займається підтримкою жінок, причину вбачають у тому, що все наше життя частково перейшло в онлайн-режим через розірвання соціальних контактів. Почастішали випадки онлайн-насильства.

До того ж, за час війни чимало жінок та чоловіків прийняли рішення повернутись до партнера, партнерки або родичів для спільного життя через втрату стабільного доходу, підвищення цін на житло тощо. Часто поверталися саме до тих людей, які вчиняли насильство над ними.

До всього, через втрату безпеки, неможливість вплинути на перебіг подій та спланувати майбутнє емоційний стан багатьох із нас погіршується. Через це бувають неконтрольовані сплески агресії, що також може призводити до вчинення насильницьких дій. І це коло все складніше розірвати.

Утім, жінки не повинні залишатися без допомоги і дружнього плеча. У ГО «Дівчата» радять не терпіти, а звертатися за допомогою для постраждалих від насильства, до спеціалістів, які допоможуть вийти із травматичних стосунків і почати будувати нове життя.

AVON ПОРЯД

У рамках програми Avon Україна «Місія проти насильства над жінками» у співпраці з громадською організацією «Дівчата» започаткували спільний проєкт з протидії гендерному насильству, на який компанія Avon Україна зробила благодійний внесок у розмірі 655 тис. грн. Проєкт за назвою «Психологічна допомога постраждалим від фізичного та сексуального насильства внаслідок воєнних дій в Україні за підтримки Avon Україна» тривав з травня по липень 2023 року.

За цей час спеціалісти провели 564 годин психологічної роботи на індивідуальних та групових зустрічах із жінками, які стикнулися із насильством. Досвід психологинь ГО «Дівчата» засвідчив, що кількість гендерно зумовленого насильства під час війни продовжує зростати.

Запити надходили переважно від жінок та дітей зі складними життєвими обставинами. Кожне звернення індивідуальне та потребувало детального опрацювання задля надання необхідної та якісної допомоги. Завдяки плідній співпраці Avon Україна та ГО «Дівчата» психологічну підтримку отримали 198 жінок у містах Суми, Запоріжжя та на Київщині. За цими цифрами – особисті болючі історії й полегшення, непрості рішення й розуміння, що жертв насильства є кому вислухати і допомогти.

Підтримка жінок - один із пріоритетів Компанії Avon Україна. Ми прагнемо, щоб кожна жінка, яка стикнулась з насильством, не відчувала себе наодинці з цією проблемою. Ми не лишаємось осторонь подій, які відбуваються навколо нас, тому продовжуємо робити все можливе для тих, хто цього потребує, та робимо допомогу доступною

- зазначає Володимир Нефедов, генеральний директор Avon в Україні та Грузії.

Володимир Нефедов

ЧОМУ ВАРТО ПРО ЦЕ ГОВОРИТИ?

Проєкти ГО «Дівчата» із комплексної психологічної допомоги курує магістриня клінічної психології Аліна Касілова. Вона має 8-річний досвід психологічної допомоги жінкам та дівчатам України й чимало повноважень - від проведення опитувань постраждалих та підбору спеціалістів для реабілітації до реалізації проекту та звітів. Аліна Касілова визначила щонайменше сім причин, чому про гендерне насильство варто говорити.

Порушення прав людини

Свобода від насильства є основним правом людини. У той же час гендерне насильство підриває почуття власної гідності та самоповаги. Це впливає не лише на фізичне, але й на психічне здоров’я, може призвести до саморуйнування, ізоляції, депресії та суїцидальних спроб.

Загроза фізичній та психологічній цілісності

Гендерне насильство є перешкодою для реалізації благополуччя кожної людини та її права на самореалізацію та саморозвиток у сім’ї, громаді та суспільстві.

Прояв дискримінації

Гендерне насильство глибоко вкорінене у шкідливих стереотипах й упередженнях щодо жінок або всіх, хто не вписується у традиційне гендерне бінарне чи гетеронормативне суспільство. Тож воно може виштовхувати постраждалих на узбіччя суспільства, змушуючи почуватися безпорадними й неповноцінними.

Перешкода гендерній рівності

Гендерна рівність передбачає рівні права для будь-якої статі, а також рівну видимість і рівні можливості, прийняття відповідальності та участі в усіх сферах суспільного та приватного життя. Натомість гендерне насильство підсилює владу однієї статі.

Винуватці залишаються безкарними

Уникнення розмов про насильство у сім’ї легітимізує його, а також ускладнює засудження протиправних дій. Безкарність ініціатора насильства наражає постраждалу особу на ще більші страждання, аж до посилення насильства і можливих летальних наслідків. Крім того, протиправні дії дуже часто змушують замовкнути тих, кого вони торкаються.

Це дорого коштує

Реагування та залучення різних служб – медичних, психологічних, поліції чи системи правосуддя призводить до економічних витрат. Постраждалі часто випадають із життя, можуть не встигати за справами на роботі та навчанні, і це негативно впливає на їхню продуктивність.

Страждають діти

Потерпілими від насильства, - щонайменше психологічного, - стають діти, які виховуються в сім'ях, де воно допускається. Найменші у родині можуть скласти враження, що така поведінка виправдана або нормальна - іншими словами, засвоять насильницькі норми. Виховання в культурі насильства може негативно вплинути на саморозвиток і здатність функціонувати в суспільстві. Гендерне насильство зачіпає також членів родини, друзів і колег.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО СТИКНУВСЯ ІЗ НАСИЛЬСТВОМ?

Якщо ви стали жертвою гендерного насильства, важливо не залишатись на самоті, а звернутись за підтримкою до друзів чи жіночих організацій, які працюють із подібними темами. Наприклад, можна попросити про допомогу в ГО «Дівчата», написавши листа на пошту: help@divchata.org. Експерти та експертки нададуть психологічну підтримку, первинну юридичну консультацію та допоможуть скласти подальший план дій.

Варто також заручитись підтримкою психолога, якому можете довірити свій досвід, та юриста, щоб отримати правову консультацію для розуміння, що кривдник порушує ваші права та свободи. Якщо відчуваєте реальну загрозу вашому життю та здоровʼю, найкраще звернутись до поліції, зателефонувавши за номером 102.

Пам’ятайте, будь-якій формі насильства немає виправдання. А поруч завжди є хтось, хто розрадить, вислухає і допоможе.

Тобі є кому розповісти, ми поруч, не мовчи

- кажуть у ГО «Дівчата».

Матеріал підготовлений ГО «Дівчата» в межах спільного проєкту з AVON Україна «Психологічна допомога постраждалим від фізичного та сексуального насильства внаслідок військових дій в Україні».


* - За результатами дослідження під керівництвом ОБСЄ «Добробут та безпека жінок», а також дослідження ГО «Дівчата» «Жінки та стигма».

Предыдущий пост
конфликты
Как правильно вести себя во время конфликтов?
Следующий пост
криптокредит
На каких платформах лучше всего брать криптокредит?

Новости партнёров

Fresh

Lifestyle

Стратегії Anti Age: ментальний стан і догляд за тілом. Подія з Алунікою Добровольською та Тетяною Шевчук

Неперевершена клубна зустріч платформи Connecting Women відбулася на літньому майданчику ресторану «Прага» 4-го липня.
Lifestyle

«Забери мене на місяць»: зіркова прем'єра у Києві

Днями у кінотеатрі «Оскар» ТРЦ «Gulliver» відбулася зіркова прем'єра сатиричної комедії «Забери мене на місяць».
Шоубиз

Darisha анонсувала вихід EP-альбому в день свого першого сольного концерту в Києві

Муза романтики Darisha оголосила про вихід EP-альбому в день свого першого концерту-перформансу на заході сонця в затишному дворику Жовтневого палацу!
Foodstyle

Полезные свойства хурмы: от сердца до иммунной системы

Хурма – это не только вкусный, но и чрезвычайно полезный фрукт, который может стать важной частью вашего рациона.